İnternete Nasıl Reklam Verilir?

Günlük hayatta pazarlama oldukça önemli bir konuma sahip.

Pazarlamanın babası olarak bilinen Edward Bernays'dan bu yana etkili bir pazarlama taktiğinin ne kadar büyük sonuçlar ortaya çıkardığı anlaşılmıştır. Bugün internetin etkisi ile dijital pazarlama, müşteri deneyimini anlık olarak ölçebilme gibi özellikleri sayesinde geleneksel pazarlamayı geride bırakmıştır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama herhangi bir ürünün internet yardımı ile pazarlanması, reklamının yapılmasıdır. Başta Google Ads olmak üzere pek çok reklam verme seçeneği vardır. Google Ads sayesinde kullanıcılar siteye hangi elektronik cihazları kullanarak giriş yapıyor, hangi arama motorlarını kullanıyor, sitede ne kadar zaman harcıyor, sepete kaç tane ürün ekliyor, eklediği ürünlerden kaçını alıyor gibi pek çok soru cevaplanabilir.

Bugün en çok tercih edilen arama motorlarının başında Google geliyor ve arama motorunda bir şey aratıldığında kullanıcıların karşısına çıkan ilk 3 site bu reklamlı siteler okuyor. Bu sitelerin başlık kısmında reklam olduğu özel olarak belirtiliyor ve sitelerin reklam vermesi için ücretler genel olarak tıklama başına maliyet (TBM) olarak hesaplanıyor. Kullanıcı reklamı gördüğünde değil, reklama tıkladığında ücretlendirme yapılıyor. 

SEO Nedir?

Eğer internet ortamında satış yapılmak veya reklam verilmek isteniyorsa bir web sitesinin olması büyük ölçüde önem teşkil ediyor. Bir arama motoru optimizasyonu olan SEO, arama motorlarının belirlemiş olduğu bazı kurallara uygun olarak web sitelerinin taranmasını ve optimize edilmesini sağlıyor. Bu sayede site, gerekli şartları sağlıyor ise arama motorlarında üst sıralarda görünüyor. Reklamlı sitelerden hemen sonra yer alıyor.

Sosyal Medyanın Önemi

Site veya marka her ne kadar SEO kurallarına göre ön plana çıksa da Google’ın yeni sunduğu teknoloji Google Plus sayesinde artık kullanıcının deneyimleri büyük ölçüde önem kazanıyor. Kullanıcının kullanmış olduğu facebok, instagram gibi sosyal medya hesapları dikkate alınıyor ve bu hesaplarındaki etkileşimler, yorumlar baz alınıyor.

Sosyal medya dolaylı yoldan reklam etkisinin yanında doğrudan da reklam aracı olarak kullanılabiliyor. Youtube gibi platformlara reklamı atla seçeneği olan veya olmayan pek çok görüntülü reklam konulabiliyor. İnstagram gibi platformlarda gönderi öne çıkarma ve business gibi seçenekler bulunuyor. Yine instagramdaki influencerlar sayesinde ürünlerin bizzat reklamı yapılabiliyor. Bu konuda reklamı yapılmak istenen ürün ile reklam yaptırılmak istenen influencerın takipçi kitlesi arasındaki uyuma dikkat edilmelidir. Sadece büyük sosyal mecralarda değil özel veya yerel web sitelerinde de anlaşmalı olarak reklam verilebilir.

Mailing

Bir başka internet reklamı verme tekniği de mailing yoluyla yapılır. Kullanıcılara uygun mailler gönderilerek zaman zaman marka hatırlatılır. Bazen bir ürün reklamı içeren veya bilgilendirme amaçlı mailler de yollanabilir.

Kodlama

İnternet ortamında reklam vermek kadar ürün güvenilirliği ve müşteri memnuniyeti de önemlidir. Eğer bir web sitesi mevcut ise mutlaka site düzenli bir yapıya sahip olmalıdır. Kullanıcıların ürün sahibi ile iletişime geçebileceği bir imkan sunulmalıdır. Kodlama özelinde ise basit kod parçacıkları ile internet ortamındaki kullanıcı verileri saklanmaktadır. Çerezler politikası buna örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp İletişim
Call Now ButtonHemen Arayın!

Main Menu